Sloník

Termín: 15.10.2017 14:30 - 15:30 Lokalita: Bábkové divadlo Košice, Alžbetina 38, KošiceSK

Popis festivalu

Michail Uryckij

S L O N Í K

203. premiéra dňa 12. mája 2017

Divadelná sezóna 2016/ 2017

Preklad : Juraj Andričík

Dramaturgia : Ivan Sogel

Scénografia : Mykola Daňko a.h.

Pohybová spolupráca : Ivana Kučerová a.h.

Réžia a výber hudby : Michail Uryckij a.h.

Asistent réžie : Peter Creek Orgován

Účinkujú : Viktória Jenčková alebo Jana Štafurová, Beáta Dubielová, Erika Orgován Molnárová, Juraj Fotul, Peter Creek Orgován alebo Miroslav Kolbašský

Rozprávka o Sloníkovi podľa príbehu R. Kiplinga sa teraz dostáva na scénu Bábkového divadla v Košiciach cez výklad ukrajinského autora a režiséra v jednej osobe Michaila Uryckého. Oproti pôvodnému príbehu je Sloník v bábkovej hre skôr hľadačom. Jeho túžba po poznaní je metaforou zážitkového vzdelávania. Napriek nepriazni ostatných zvierat žijúcich s ním v jednom pralese, ktoré sa obávajú jeho otázok, lebo nevedia, alebo nechcú na ne odpovedať, sa Sloník rozhodne vydať na cestu, aby spoznal Krokodíla a spýtal sa ho, čo obedúva. No skôr, ako prejde skúškou v pralese, ho jeho súkmeňovci zbijú pre sústavné vyrušovanie. Ide tu o podobenstvo so svetom ľudí, ktorí radšej žijú v tradičnom stereotype, ako by mali hľadať inú cestu za novými obzormi.

Hra je napísaná jednoduchým jazykom a smeruje od začiatku priamočiaro ku katarzii. Autor humorne vykresľuje typické správanie zvierat, ale nezabúda ani na rozprávkový rozmer podobenstva. Sloníkovi na jeho púti za odpoveďou pomáha magický a záhadný vták Kolokolo, ale aj Pytón, ktorý sa z predátora mení v krízovej situácii na pomocníka. Na svojej ceste pralesom k rieke Limpopo, kde žije Krokodíl, náš milý hrdina zisťuje, že je nedokonale vybavený pre život v rôznorodom prostredí. Má malý nos. No to sa zmení vo chvíli, kedy ho zaň schytí Krokodíl a ťahá ho do rieky. Pomôže mu Pytón a Sloník sa vracia s chobotom, užitočnou pomôckou na prežitie. To, čo nedokázal predtým, teraz pomocou chobota dokáže. Levovi, čo ho chce zjesť, nafúka predĺženým nosom do očí piesok, vyloží do hniezda malého papagája, zaženie muchu, čo ho štípala a ovlaží sa pomocou chobota vo vode. No napriek tomuto poznaniu sa chce vrátiť do svojho pralesa medzi zvieratká.

Inscenáciu pripravil inscenačný tím z Ukrajiny v spolupráci so slovenskou choreografkou.

Inscenácia je určená divákom od 3 rokov.

Program festivalu

Lístky

jednotné vstupné 3 eura

Prílohy

Podmienky účasti

kam s deťmi, víkend s deťmi, zábava pre deti, Košice