Divadelná Nitra

Termín: 22.9.2017 18:30 - 26.9.2017 22:00 Lokalita: Svätoplukovo námestie, Svätoplukovo námestie, NitraSK

Popis festivalu

26. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra

Kompromis alebo amorálnosť, prežitie alebo kolaborácia, domovina alebo cudzina, zdravý rozum alebo zázrak? Aké sú základné hodnoty života človeka a spoločnosti? Víťazí komercializácia, globalizácia, individualizmus? Aké miesto v našich rebríčkoch hodnôt zastávajú tradície, kultúra, príroda?

Medzinárodný festival Divadelná Nitra vstúpi do svojho 26. ročníka, ktorý sa koná od 22. do 26. septembra 2017, témou #FUNDAMENTALS, ktorou sa bude obracať k základným hodnotám života človeka a spoločnosti.

Na scéne Divadelnej Nitry 2017 nás budú zaujímať „iné osudy". Obyčajné i neobyčajné životy ľudí, ktorí preukazujú nezlomnú vôľu, pevnú vieru a snahu nepoddať sa. V podaní európskych i domácich ansámblov.

Hlavný festivalový program ponúkne počas 5-dňového divadelného podujatia na rôznych hracích miestach 10 inscenácií v 14 predstaveniach zaujímavých tvorcov z Belgicka, Česka, Poľska, Spojených štátov amerických, Slovinska a Slovenska.

Program festivalu

Tešiť sa môžete na:

12 predstavení počas 6 festivalových dní

Divadelnú Nitru 2017 otvorí 22. septembra 2017 po prvý raz v histórii festivalu inscenácia zo Spojených štátov amerických. A vôbec po prvý raz sa na Slovensku predstaví aj tvorba Slováka Pavla Lišku. „Jeho" súbor Nature Theater of Oklahoma z New Yorku, ovenčený newyorskou cenou Obie, je jedným z najznámejších svetových divadelných mien a špecializuje sa na experimentálne scénické diela. Na festivalové dosky prinesie inscenáciu PRÁVO NA ŠŤASTIE, úvahu o povestnom americkom sne.

„Základný dokument Spojených štátov amerických, Deklarácia nezávislosti, kladie „budovanie osobného šťastia" medzi „neodcudziteľné práva", ktoré všetkým ľuďom dáva Stvoriteľ, a ktoré je vláda poverená chrániť. Ale čo je Šťastie? Kde sú hranice Šťastia? A kto je tu dnes šťastný?," pýtajú sa tvorcovia vo vtipnom predstavení, ktoré vzniklo v spolupráci umeleckého dua Liška-Copperová z newyorského Nature Theater of Oklahoma a ľubľanského pohybového divadla EnKnapGroup.


Na stav spoločnosti, tentoraz u našich susedov, bude v programe Divadelnej Nitry reagovať aj jeden z najprecíznejších a najprovokatívnejších pohľadov na českú spoločnosť po Novembri ´89 z kultového pražského Studia Hrdinů. HEREC A STOLÁR MAJER HOVORÍ O STAVE SVOJEJ DOMOVINY je momentálne hitom českej divadelnej scény. „Vlastenecká" sonda Davida Zábranského, držiteľa ceny Magnesia Litera ako Objav roka, sa provokatívne pýta aj na to, čo je Česko, kde sa Česko začína a kde sa končí, kto alebo čo nesie vinu za súčasnú nechuť Majera a jemu podobných k Česku?

„Samozrejme, že v inscenácii je reč aj o Zemanovi, ale jedným dychom aj o Havlovi a Klausovi aj o tom, či sa z tejto domoviny má alebo nemá odísť, aký je vzťah našej domoviny k ostatným domovinám a reč je aj o elitách a o ľude, o hraniciach a bezhraničí, o pohŕdaní, lenivosti, o zodpovednosti intelektuálnej menšiny, aj o tom, čo my všetci robíme pre to, aby táto domovina bola skutočne domovinou," píše internetový magazín Novinky.cz. V inscenácii Kamily Polívkovej exceluje populárny a zo seriálových hitov známy herec Stanislav Majer, ktorý za výkon v tejto monodráme nesúcej jeho meno získal Cenu divadelnej kritiky za najlepší Mužský herecký výkon roku 2016.


České divadelné umenie bude reprezentovať aj známy súbor Cirk La Putyka, ktorý sa spojil s gréckymi umelcami z formácie Rootlessroot. Ich BLACK BLACK WOODS zavedie diváka do magického čiernočierneho lesa, kde sa odohráva priam antický a vo všetkých generáciách prítomný boj otca a syna, kruto nenávistný i krehko láskyplný vzťah rodiča a dieťaťa. Nezvyčajnú inscenáciu o večnej snahe prekročiť vlastný tieň a rodinné modely uvidíme v podaní skutočnej dvojice otca a syna -- Rostislava Nováka staršieho a Rostislava Nováka mladšieho.

Jedinečný ľudský príbeh, takpovediac z konca sveta, prinesie na festival súbor BERLIN z Belgicka. Ich ZVIZDAĽ [Černobyľ -- tak ďaleko, tak blízko] sleduje veľmi starý manželský pár, ktorý žije osamotený v oblasti zamorenej radiáciou, kde od výbuchu v černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986 akoby zastal čas. Namiesto úteku pred ekologickou katastrofou sa rozhodli zostať tam, kde žili ich predkovia, kde je ich zem aj zvieratá. Belgickí umelci ich v ukrajinskej dedine Zvizdaľ navštevovali päť rokov a v spojení divadla a filmu prinášajú príbeh o živote na hranici medzi prírodou a civilizáciou, ale tiež o samote, chudobe a napokon aj o láske k domovu.

„Hranice môjho jazyka znamenajú hranice môjho sveta," hovorí filozof Wittgenstein. Čo sa však o svete môžeme dozvedieť z jazyka nepočujúcich? To prezradí dielo poľského divadla Teatr Nowy JEDNO GESTO. Štyria herci s rôznymi úrovňami sluchového postihnutia vtiahnu diváka do sveta, ktorý je iný ako svet francúzštiny, nemčiny alebo poľštiny. Inscenácia o komunikácii počujúcich s nepočujúcimi, o obyčajných veciach, s akými sa nepočujúci stretávajú vo svojom živote, ale aj o fascinácii osobitým spôsobom ľudského dorozumievania.

Na Divadelnej Nitre už tradične nebudú chýbať ani domáce diela. Vo výbere sa nachádza víťazná inscenácia Novej drámy 2017 VOJNA NEMÁ ŽENSKÚ TVÁR zo Slovenského komorného divadla Martin v réžii Mariána Pecka, ktorá vznikla podľa románu laureátky Nobelovej ceny za rok 2015, bieloruskej spisovateľky Svetlany Alexijevič. Odhaľuje príbehy žien, ktoré sa zúčastnili Druhej svetovej vojny ako vojačky prvej línie Červenej armády. Zamlčaná, tabuizovaná téma žien − bojovníčok ožije na scéne v podaní fenomenálnych martinských herečiek.

Rusínski umelci z Divadla Alexandra Duchnoviča Prešov zas prinesú nitrianskym divákom činohru POSADNUTÍ v réžii Braňa Mazúcha. O antihrdinoch, ktorí sa chorobne boja dospieť a trpia nedostatkom lásky. Dostojevského paradox ľudského bytia, živá hudba a vášnivé herectvo skvelých rusínskych umelcov ešte väčšmi zosilnia autentickosť javiskového bytia rozorvaných duší.

Z tvorby slovenských divadiel už tradične nebude v programe Divadelnej Nitry chýbať ani novinka domáceho Divadla Andreja Bagara v Nitre. Diváci si budú môcť pozrieť JÁNOŠÍKA, ako ho stvárnil režisérsky vizionár Rastislav Ballek. Siahol po zabudnutom texte slovenskej literátky Márie Rázusovej-Martákovej, v ktorom sedliacky hrdina a mýtický zbojník hovorí vo veršoch. Naivnému príbehu Ballek vdýchol v podobe jednej z najinšpiratívnejších inscenácií tejto sezóny filozofický ráz.

Festivaloví návštevníci budú tento rok za divadlom aj cestovať, konkrétne za unikátnym site-specific projektom štvorice najvýraznejších slovenských nezávislých tvorcov. Divadlo Pôtoň, Debris Company, Med & Prach a Sláva Daubnerová sa spojili, aby pod vedením Ivety Ditte Jurčovej a Michala Ditteho vytvorili dielo MIRACLES. Na publikum čaká pochôdzkové divadlo: tri kilometre, tri hodiny, štyri súbory, štyri rôzne priestory -- jazero, škola, kostol, lúka a nočné magické putovanie za zázrakmi, ktoré sa odohrá v bývalom kráľovskom meste Bátovce.


Záver 26. ročníka Divadelnej Nitry bude patriť jednej z najvýraznejších inscenácií aktuálnej sezóny Činohry Slovenského národného divadla -- ELITY. Významný český dramatik a režisér Jiří Havelka vytvoril ironicko-sarkastické dielo o tom, ako vznikla vrstva „ vyvolených", mocných a bohatých, ktorí aj dnes vládnu Slovensku. Herecké hviezdy SND sa tu predstavia v rolách a polohách, ako sme ich ešte nevideli.